Praca dla informatyka

By | 9 kwietnia 2012

Informatyka wciąż uznawana jest za jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków studiów. Wprawdzie ukończenie tego kierunku nie daje absolwentowi żadnych uprawnień, lecz jedynie dyplom ukończenia, ale zawsze w firmach, które zajmują się na co dzień działalnością związaną z komputerami znacznie bardziej oczekiwani są absolwenci informatyki. Wystarczy przejrzeć oferty pracy w gazetach z ogłoszeniami czy też w internetowych serwisach ogłoszeniowych, aby jednoznacznie stwierdzić, że pracy dla informatyków jest multum. Jest to prawda, ale jest kilka haczyków.

Jeżeli chcesz pracować, bądź specjalistą

Jakiś czas temu napisałem artykuł na temat ważnego pytania, które trzeba sobie zadać w życiu i chciałbym teraz do tego krótkiego wpisu nawiązać. Ponieważ pracy dla informatyków jest multum, ale tylko dla specjalistów w jakieś konkretnej dziedzinie. Jeżeli jesteś dobrym we wszystkim, ale w niczym najlepszy, to możesz mieć mały problem ze znalezieniem pracy, ponieważ znakomita większość pracodawców poszukuje specjalistów, czy to w grafice, czy też konkretnym języku programowania. Więc warto wybrać sobie drogę, którą będziemy podążać, tak aby stać się specjalistą w jakieś dziedzinie, a kiedy już tak będzie, to bardzo szybko znajdzie się pracodawca, który będzie skłonny Ciebie zatrudnić. Wpisujesz w wyszukiwarkę hasło Praca IT i nagle jesteś zasypany setką ofert, z których pasuje do Ciebie 20 i wtedy możesz być pewny że znajdzie się taka w której Cię zatrudnią.

Doświadczenie, doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie

Doświadczenie w branży IT jest bardzo ważną sprawą, ponieważ pracodawca nie chce ryzykować zatrudnienia i opłacania osoby, która okaże się niekompetentna i doprowadzi do problemów. W tej chwili informatyzacja w firmie jest tak ważną sprawą, że błąd jednego sieciowca może doprowadzić do zastoju całej firmy, dlatego właśnie pracodawcy często piszą że szukają osób z doświadczeniem co najmniej kilkuletnim w danej dziedzinie. Ale jest na to sposób, nie idealny, ale zawsze sposób.

Praktyki IT, staże IT

Jeżeli nie możesz znaleźć pracy w swojej dziedzinie, ostatnią deską ratunku może okazać się staż lub też praktyka, która pomimo że mało płatna pozwoli Ci rozwijać się i zaowocuje kolejnym wpisem w CV informatyka i być może właśnie okaże się przyciągające dla Twojego przyszłego pracodawcy.

Ile zarabia informatyk? 

Głównym powodem, dla którego warto pomyśleć właśnie o tym kierunku rozwoju zawodowego jest ogromne zapotrzebowanie na informatyków na rynku pracy i, co się z tym wiąże, perspektywa atrakcyjnych zarobków – często tuż po zakończeniu edukacji. Specjaliści są zgodni – jeszcze długo nie zaspokoimy deficytu na dobrze wykwalifikowanych informatyków.

Według prowadzonego przez agencję doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak serwisu wynagrodzenia.pl, pracownik działu IT podpisujący pierwszą w swoim życiu umowę o pracę może liczyć na 2,5 tysiąca zł, podczas gdy osoba pracująca w dziale marketingu już tylko 2 tysiące złotych, a działu obsługi klienta jedynie 1,5 tysiąca zł miesięcznie. A przecież to tylko początek możliwości finansowych, przed jakimi stają świeżo upieczeni absolwenci informatyki. Zgodnie z informacjami Banku Danych o Inżynierach, średnie wynagrodzenie osób zatrudnionych w IT wynosiło w lutym 2011 r. 5107 zł brutto, a co drugi informatyk zarabiał niespełna 4,6 tys. złotych. Dobrze radzą sobie również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, zarabiający często ponad 5 tysięcy złotych miesięcznie.

Wnioski

W skrócie, warto uczyć się czegoś dogłębnie, od A do Z, rozwijać swoje zainteresowania w tym zakresie, zdobywać doświadczenie, na które z pewnością zwróci uwagę nasz przyszły pracodawca, szukać coraz lepszej pracy oraz piąć się po szczeblach kariery informatyka. Czego Wam moi czytelnicy życzę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *