Wkurzające gesty w Windows 8, jak się ich pozbyć?

By | 4 lipca 2013

Problem z charms
Wiele osób mówiło mi, że w „nowym” systemie Microsoftu jest kilka rzeczy które bardzo przeszkadzają w codziennej pracy. Jest kilka rzeczy do których trzeba się przyzwyczaić, a nie każdy użytkownik ma ochotę na przyzwyczajanie się. Tak właśnie jest z charms, które niby wiesz, że stworzone są żeby pomóc w podstawowych czynnościach takich jak wyszukiwanie, ale wysuwają się nie wtedy kiedy chcesz.

Opis problemu

Przy przeciągnięciu palca na touchpadzie od prawej krawędzi do środka pojawia się pasek z boku ekranu. Gest ten uruchamia pasek o wdzięcznej nazwie „Charms”, na którym możemy znaleźć wyszukiwarkę i inne narzędzia. Jednak co najdziwniejsze gest touchpada jest na tyle czuły, że przy przeglądaniu stron internetowych co minutę widziałem ten pasek i zaczynał już mnie denerwować.charms

W ustawieniach nie było żadnej odpowiedniej funkcji dzięki której mógłbym pozbyć się tego problemu, więc szukałem dalej. Znalazłem informację o tym iż w ustawieniach touchpada jest możliwość wyłączenia tej konkretnej funkcji, jednakże jej nie znalazłem. Po wielu godzinach szukania rozwiązania natknąłem się na forum, na którym ktoś znalazł sposób na wyłączenie irytującej funkcji.

Rozwiązanie problemu dla posiadaczy touchpada Synaptics

 • Należy uruchomić „Regedit” (wpisać w wyszukiwarkę, na pewno się znajdzie);
 • Po kolei wchodzić w kolejne katalogi: HKEY_CURRENT_USER\Software\Synaptics\SynTPEnh\ZoneConfig\TouchPadPS2_1\Right Edge Pull (czasami może się różnić ścieżka), jeżeli nie ma takiej ścieżki, to warto wejść w ustawienia touchpada, w tym momencie powinny się te wpisy utworzyć
 • Wyszukujemy klucz „LoYRel” i ustawiamy jego wartość w hexa na 99999.
 • Zapisujemy zmiany i restartujemy system.

Po ponownym uruchomieniu komputera problem jest już tylko wspomnieniem 🙂

Wyłączenie aktywnych rogów ekranu
Do wykonania tego zadania polecam instalacje programu Classic Shell, który przede wszystkim przywraca w Windows 8 pasek menu z Windows 7, ale również posiada opcję zmiany ustawień samego Windowsa 8.

Wystarczy znaleźć opcję, którą widać na screenie poniżej, zaznaczyć i zastosować. Koniec problemów 🙂

Wyłączenie aktywnych rogów ekranu Windows 8

Wyłączenie aktywnych rogów ekranu Windows 8

7 thoughts on “Wkurzające gesty w Windows 8, jak się ich pozbyć?

 1. Pingback: Windows 8 wyglądający jak Windows 7 - Poradnik informatyka | Poradnik informatyka

 2. KrSch

  Bardzo dziękuję za instrukcję! Męczyłam się z tymi gestami pół roku. Miałam już w planie zainstalować windowsy 7, jednak nie będę musiała. Hurra!

  Reply
 3. Edek

  Dzieki, przeczytałam mnóstwo poradników by pozbyć się tego dziadostwa. Jest wiele osób, które są w mojej byłej już na szczęście sytuacji, dzięki raz jeszcze.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *