Przemyślenia – Praktyki

By | 26 stycznia 2014

Do czasu w którym się aktualnie znajduję odbywałem praktyki w różnych firmach 3 razy i zauważyłem kilka tendencji o których chciałbym Wam napisać.

Przede wszystkim po co są praktyki?

Są one po to żebyś się czegoś nauczył. Dlatego warto żebyś szukał praktyk w branży z jaką chciałbyś wiązać swoją przyszłość. Tak więc warto znaleźć taką firmę gdzie oferują w ramach praktyk pracę nad jakimiś realnymi projektami.

Sprawa jest prosta. Aplikujesz na dewelopera, masz pracować jako deweloper i uczyć się tego. Jeżeli po przyjściu do pracy okazuje się że będziesz robić co innego, albo zostawią cię samemu sobie, to rezygnuj z pracy dla nich, bo nic ci te praktyki nie dadzą, tylko papier.

Czemu praktyki są za darmo

Jest tak ponieważ twoją zapłatą za pracę jest nauka konkretnej technologii lub nauka pracy w grupie czy doświadczenie zawodowe. To jest twój realny zysk. Oczywiście że zdarza się że pracodawca chcę wykorzystać swoich praktykantów i nie da im tej nauki, a będzie wymagał pracy nad jakimiś głupotami, wtedy po prostu trzeba kończyć te praktyki, ponieważ ofert praktyk jest wiele.

Jedne praktyki z których aktualnie jestem niezadowolony, to testowanie aplikacji mobilnych dla GeekClub.pl. Nic nie dają za pracę, która jest strasznie nudna i jest jej ogromnie dużo. Wiedza którą pojąłem jest mało przydatna, ponieważ nie jest to wiedza na temat testów kodu, tylko po prostu jak prze-klikać aplikację, jakie elementy są Modern UI i co jest Snapped View. Takie praktyki są dla ludzi, którzy nie chcą się nauczyć czegoś, tylko szkoła lub uczelnia wymusza na nich „odbębnienie” praktyk.

zdjęcie: sxc.hu

zdjęcie: sxc.hu

Czy warto szukać praktyk?

Tak warto, zwłaszcza jeżeli nie musisz jeszcze płacić za swoje utrzymanie. Praktyki to świetna okazja do zdobycia doświadczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *