Windows 8 wyglądający jak Windows 7

By | 7 marca 2014

Użytkownicy Microsoft Windows 7 po przesiadce na Windows 8, są zagubieni, ponieważ większość rzeczy do których są bardzo przyzwyczajeni, nie działają tak jak podejrzewają że powinny. Nie będziemy tu dyskutować na temat tego czy to dobrze, że nastąpiły takie zmiany, ani o tym co daje taka zmiana użytkownikowi. Zamiast tego opiszę co może zrobić osoba przyzwyczajona do Windows 7, aby nie czuła się źle na “ósemce”.


1. Klasyczne Menu Start Windows 7

Bardzo dobrą informacją dla fanów “siódemki” jest to, że nie pożegnali się ze swoim dobrym i intuicyjnym menu „Start” na zawsze. Microsoft nie zablokował możliwości przywrócenia menu, więc spróbujemy to zrobić.

a) Pierwszym krokiem będzie pobranie programu Classic Shell ze strony http://www.classicshell.net/downloads/latest

b) Instalujemy program, a podczas instalacji klikamy kilka razy „Next” i po maksymalnie kilku minutach instalacja jest zakończona.

Pierwsze uruchomienie

Polega ono na kliknięciu w przycisk „Start” (gdy mamy Windows 8 dopiero teraz się pojawił, jeśli Windows 8.1, to możliwe że pozostał bez zmian).

Classic Shell Wyglad menu

Okno wyboru wyglądu menu „Start”

Po kliknięciu w przycisk “Start”, pojawia nam się okno wyboru wyglądu menu. Nie będę reklamował żadnego z nich, po prostu najlepiej sprawdzić, który będzie najbardziej intuicyjny.

Jeżeli po wyjściu z okna programu chcemy zmienić ustawienia, wystarczy w przycisk “Start” kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać pozycję menu “Ustawienia”.

Classic Shell Menu

Efekt kliknięcia prawym przyciskiem myszy przycisku „Start”2. Wyłączenie aktywnych rogów

Aktywne rogi są podstawą działania Windows 8, ponieważ w nich zawarta jest część funkcji, które bez menu „Start” są niemożliwe do znalezienia. Więc jak łatwo zauważyć, usunięcie aktywnych rogów niesie za sobą konieczność zainstalowania klasycznego menu “Start” z Windows 7, o którym mowa była w poprzednim punkcie. Gdy klasyczne menu „Start” jest zainstalowane, można przystąpić do konfiguracji.

Konfiguracja

a) klikamy w przycisk “Start” prawym przyciskiem myszy i wybieramy “Ustawienia”

b) przechodzimy do zakładki “Windows 8 Settings”

c) tam widzimy opcję “Disable active corners”, co oznacza “Wyłącz aktywne rogi”

d) przestawiamy opcję na “All”, czyli “Wszystkie”.

Wyłączenie wszystkich aktywnych rogów

Wyłączenie wszystkich aktywnych rogów

Po tym zabiegu i kliknięciu na “Zastosuj”, przesunięcie myszki w jakikolwiek róg ekranu nie będzie aktywować wbudowanej funkcji Windows 8.

3. Wyłączenie gestów touchpada w Windows 8

Dość popularnym problemem posiadaczy „ósemek” jest częste wysuwanie się różnych barów (pasków), poprzedzone przesunięciem palca po touchpadzie. Problem i rozwiązanie jest szerzej opisane tutaj.

4. Po zalogowaniu, automatyczne przejście do pulpitu

W Windows 8 po zalogowaniu się, jesteśmy przenoszeni automatycznie do „kafelkowego pulpitu” inaczej „ekranu startowego”, lecz większość ludzi, którzy przerabiają sobie „ósemkę” na „siódemkę” nie chciałoby mieć nic wspólnego z tymi kafelkami, dlatego opiszę jak prosto można to zmienić i logować się automatycznie do klasycznego pulpitu.

a) klikamy prawym przyciskiem myszy na „pasek zadań” i wybieramy opcje „Właściwości”

b) w oknie, które się wyświetliło należy wybrać zakładkę nawigacja

c) wyszukujemy opcję „Po zalogowaniu lub zamknięciu wszystkich aplikacji na ekranie przejdź do pulpitu zamiast do ekranu startowego” i ją zaznaczamy.

Przejście do pulpitu

2 thoughts on “Windows 8 wyglądający jak Windows 7

  1. Pingback: Klasyczne Menu Start wróci do Windowsa | Poradnik informatyka

  2. Pingback: 10 programów, które musisz zainstalować po instalacji systemu – Część pierwsza - Poradnik informatyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *