10 programów, które musisz zainstalować po instalacji systemu – Część pierwsza

By | 29 września 2014
  1. Przeglądarki internetowe

Pierwszym programem jaki instaluje jest przeglądarka internetowa, ponieważ jakoś nie mogę się przekonać do pobierania plików w Internet Explorer, a wszystkie programy wymienione poniżej będziemy musieli jakoś pobrać. W tej chwili mamy duży wybór dobrych przeglądarek internetowych i namawianie do jednej konkretnej nie ma sensu, tak więc zaproponuję 3 przeglądarki, które myślę, że są warte instalacji.

Mozilla Firefox – Szybka, bezpieczna i prowadzona przez organizacje non-profit. Rozwijana od 2002 roku, stopniowo zyskiwała coraz silniejszą pozycję na rynku.

Google Chrome – Przeglądarka stworzona przez inżynierów firmy Google. Chrome charakteryzuje oszczędność miejsca, jaką zajmuje interfejs przeglądarki oraz szybkość działania programu. Google projektując Chrome położył szczególny nacisk na jej lekkość, przekładającą się na niskie wykorzystanie zasobów systemowych.

Opera – Niezwykle elastyczna. Cały interfejs użytkownika, włącznie ze skrótami klawiaturowymi, gestami myszy, paskami narzędzi a nawet pojedynczymi przyciskami, możesz w szerokim zakresie i łatwo dostosowywać do własnych potrzeb.


 

  1. Archiwizatory plików

Nie bez powodu drugim etapem po instalacji przeglądarki internetowej są archiwizatory plików. Jest tak ponieważ wiele z programów, czy też nawet sterowników, które musimy zainstalować po formacie, jest spakowanych. Polecanym przeze mnie programem jest:

7zip – Open Source’owy program do kompresji danych. Wspiera większość formatów kompresji danych, ale posiada również swój bardzo dobry format kompresji 7z.

Dlaczego 7zip? Ponieważ przekonałem się do jego formatu kompresji. Długo testowałem na wielu plikach czy lepszy jest RAR, czy może 7zip i w większości jednak wygrał ten drugi.

Archiwizator 7zip

Archiwizator 7zip

 


 

  1. W przypadku Windows 8

Nie jestem fanem Windowsa 8 (ale zmuszony jestem z nim współpracować), tak więc muszę go personalizować. Ponieważ dotychczas Microsoft nie udostępnił (jeszcze) możliwości przywrócenia klasycznego menu Start, tak więc korzystam z tych wskazówek, aby Windows 8 przypominał trochę bardziej siódemkę.

ClassicShell – Program, którego główną funkcją jest dodanie klasycznego menu start, ale oprócz tego mamy możliwość zmiany pewnych zachowań systemu, np. wyłączenie aktywnych rogów.

Classic Shell

Classic Shell

 


 

  1. Kodeki Audio-Video

Jeżeli chodzi o instalacje kodeków, to jestem zwolennikiem instalacji jednego porządnego zestawu i nie wracania już nigdy do tego tematu. W tej kategorii od wielu lat uznaje tylko jeden pakiet:

K-Lite Codec Mega Pack – ogromny zbiór kodeków Audio-Video. Warto wybrać opcje „full”, ponieważ tylko ona zawiera wszystkie najpopularniejsze formaty.

k-lite Codecs

K-Lite Codecs


 

  1. Edytor plików tekstowych

Osobiście uważam, że Notepad (Notatnik systemu Windows) wbudowany w system operacyjny nie jest złym edytorem. Jest bardzo prosty i szybki, dlatego korzystam z niego często do zapisywania krótkich notatek, ale gdy chcę czegoś więcej, używam:

Notepad++ – dobry, darmowy edytorem kodów źródłowych. Projekt bazuje na potężnym komponencie edytora tekstu – Scintilla. Koloruje składnie wielu języków programowania.

Notepad++

Notepad++

 


 

  1. Pakiet biurowy

Nie ma się co oszukiwać, najpopularniejszym pakietem aplikacji biurowych jest:

Microsoft Office – wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.

Jest to zdecydowanie najbardziej dopracowany i rozbudowany pakiet, choć niestety płatny. Tak, jak w większości wypadków jestem zwolennikiem Open Source, tak w tym wypadku przynajmniej na razie pozostanę przy MS Office. Najlepszy Open Source’owy odpowiednik MS Office zwie się OpenOffice. Polecam go wypróbować i wyrobić własną opinię w tym temacie.


 

  1. Narzędzia systemowe

Chciałbym żeby mój komputer chodził jak najdłużej wydajnie i nie był zaśmiecony zbędnymi plikami, dlatego przygotowałem 2 programy, które z pewnością nieco pomogą utrzymać porządek na dysku, ale również przyspieszą działanie systemu.

CCleaner (Crap Cleaner) – świetne narzędzie które używam od lat. Automatycznie usuwa zbędne pliki z systemu operacyjnego, oraz czyści przeglądarki, dlatego system jak i one działają dużo szybciej. Warto przejrzeć inne zalety tego programu, ponieważ potrafi również zarządzać programami uruchamianymi przy starcie, ale również czyści rejestr po odinstalowanych aplikacjach.

Drugim programem, który używam przynajmniej raz na miesiąc, ale również po instalacji nowego czystego systemu, to:

JKDefrag – ultra prosty defragmentator dysku. Wystarczy uruchomić plik wykonywalny, a on załatwi resztę.

Dlaczego akurat JKDefrag? Ponieważ jest tak jak wspomniałem wcześniej bardzo prosty, ale oprócz tego lekki i działa świetnie, chociaż nie jest najmłodszym programem.


 

To jest pierwszy odcinek serii „10 aplikacji, które musisz zainstalować po instalacji systemu”. Następny odcinek już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *