Modulo dodatnie C# (Dodatnia reszta z dzielenia)

By | 5 kwietnia 2015

Dzielenie z resztą w C# może zwracać wynik ujemny, co jest dość zaskakujące, ponieważ gryzie się z tym, czego uczyłem się na uczelni, czy w technikum. Tak więc, aby poprawić ten… błąd (?) napisałem krótki kod. Oczywiście mógłbym za każdym razem sobie coś takiego szybko napisać, ale co by było gdybym się pomylił, a tutaj jest pewny kod. Korzystajcie 🙂

[csharp]
int modulo_dodatnie(int liczba, int modulo)
{
    return (liczba % modulo + modulo) % modulo;
}
[/csharp]

2 thoughts on “Modulo dodatnie C# (Dodatnia reszta z dzielenia)

 1. Kilka_uwag

  Kilka uwag dla bardziej dociekliwych 😉 :

  – Dzielenie z resztą z punktu widzenia matematyki może dać wynik ujemny (podobnie jak dzielenie zwykłe 😉 ). Wystarczy, ze dzielna i dzielnik będą przeciwnego znaku – jest to sytuacja całkowicie normalna.

  Twoje rozwiązanie jest ok, ale można je poprawić. Na kilku płaszczyznach:

  – Po pierwsze – twoje rozwiązanie zawiera dwie operacje modulo i dodawanie. Operacja modulo jest kosztowna z punktu widzenia złożoności obliczeniowej (porównując do innych operacji), dlatego można zastosować np. działanie:
  liczba * liczba % modulo
  Mamy jedno działanie modulo i jedno mnożenie. Kosztem oczywiście niższego zakresu

  – Po drugie – aż prosi się tutaj, aby przeciążyć operator ;). Chyba, że chcemy zachować możliwość normalnego liczenia modulo (z wartościami ujemnymi).

  – Po trzecie – w takim przypadku jak u Ciebie dużo wygodniejsze będzie tutaj zastosowanie Extensions methods a nie funkcji. Przykład:

  static void Main(string[] args)
  {
  int a = -5;
  Console.WriteLine(a.moduloDodatnie(3));
  Console.ReadKey();
  }

  public static class IntExtension
  {
  public static int moduloDodatnie(this int liczba, int modulo)
  {
  return (liczba * liczba % modulo);
  }
  }

  Rozszerzyliśmy typ int o metodę moduloDodatnie – w ten sposób dla każdego obiektu int dostępna jest „wbudowana” metoda moduloDodatnie.

  – I wreszcie po czwarte – wynik modulo nie musi być liczbą całkowitą (podobnie jak czynniki). Dlatego tutaj powinno się iść w coś w stylu:

  public static T moduloDodatnie(T liczba, T modulo) where T : IArithmetic
  {
  return (T)Convert.ChangeType(liczba%modulo , typeof(T));
  }
  czy nawet rozróżnienie typów liczba/modulo (bo mogą być różne).
  Ostatecznie można po prostu napisać uniwersalną metodę/przeładowanie operatora dla wartości zmiennoprzecinkowych i rzutować int do tych wartości.

  Reply
  1. Paweł Trojanowski Post author

   Zwykle piszę algorytmy w taki sposób, żeby ktoś z małymi umiejętnościami programistycznymi mógł zrozumieć co się dzieje, dlatego nie używam żadnych bardziej skomplikowanych konstrukcji programistycznych.

   Dzięki za komentarz, bo bardzo rozszerza mój wpis 🙂 Po kilku latach od napisania tego wpisu, muszę się zgodzić z Tobą w 100% 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *