Dlaczego Coca-cola ma czerwone logo?

By | 12 marca 2016

Dlaczego Coca-cola ma czerwone logo?

Czyli o kolorach ciepłych.

W poprzednim artykule pisałam o tym jak ważną rolę pełni dobrze dobrany kolor na stronie. Teraz zapraszam na dalszą część o kolorach ciepłych.

Żółty

Bardzo żywy kolor, kojarzony z optymizmem i z ciepłem. Może być również odbierany jako kolor skąpstwa albo tchórzostwa, ale też nie wszędzie bo np. w Japonii jest uważany za kolor odwagi. W Egipcie natomiast jest to kolor żałobny. Kolor żółty jest bardzo lubiany przez dzieci.
Jasny, soczysty żółty jest bardzo stymulujący, a ciemniejszy odcień czyli, np. kolor złoty daje wrażenie starodawności albo bogactwa i przepychu.

yellowźródło: http://www.yp.pl/
yellow2
źródło: http://www.liptonicetea.com/

Żółta strona Lipton z hasłem „Drink positive”.

Żółty nie musi dominować na stronie. Dobrze się sprawdza również jako dodatek do strony. Wtedy traktowany jest jako element ożywczy.

Pomarańczowy

Młodzieńczy, radosny i pogodny kolor. Jest to kolor podrzędny – powstaje z połączenia dwóch innych: żółtego i czerwonego. Kojarzony z figlarnością i żartobliwością, a czasami też pewnością siebie. Pasuje w sklepach internetowych bo wzywa do działania, daje impuls do kupowania. Używany często w restauracjach ponieważ wzmaga apetyt.

orange2źródło: http://www.crushsoda.com/
orange
źródło: http://smacznygarnek.pl/

Czerwony

Najsilniej stymulujący kolor, jest dynamiczny, przyciąga uwagę. Pozytywnie kojarzy się z miłością, namiętnością, gorącymi uczuciami, a negatywnie ze złością i  agresją. W Południowej Afryce czerwony to kolor żałobny. W Japonii symbol bohaterstwa. Natomiast w Chinach i Indiach panny młode zakładają sukienki w tym kolorze – ma to przynieść szczęście. Podobna tradycja jest w Polsce, na maturę zakłada się czerwone majtki żeby zapewni sobie powodzenie na egzaminie. W niektórych przypadkach barwa ta może podkreślać ważność czegoś, przykładem tego może być czerwony dywan albo szaty i buty szlachty, które zwykle były czerwone.
Tak jak kolor pomarańczowy, również zachęca do wykonania jakiejś czynności (call to action), być może dlatego logo Coca-coli jest czerwone, żeby przyciągnąć nasz wzrok i zachęcić do zakupu.
Z tego powodu, że od razu rzuca się w oczy używany jest do ostrzeżeń (znak stopu, światła sygnalizacyjne). Na stronach operacje, które mogą powodować jakieś nieodwracalne skutki, np. usuwanie konta przez użytkownika też często przedstawiane są w kolorze czerwonym.
Czerwony kolor trzeba używać ostrożnie. Zbyt intensywna czerwień może przytłoczyć odbiorcę, ale używany rozsądnie może przynieść duże efekty.

redźródło: https://www.virginmedia.ie/
red3
źródło: http://www.leonex.de/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *