Co to jest Arduino i jak rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami?

By | 24 kwietnia 2016

Arduino jest platformą programistyczną dla systemów wbudowanych, dzięki której niewielkim nakładem pracy i umiejętności można zmusić urządzenie elektroniczne do działania według oczekiwań użytkownika. Programowanie zwykle jest kojarzone z komputerami, czy też telefonami komórkowymi, jednak od kilku lat jest coraz większe zainteresowanie tematem Internet of Things oraz systemami wbudowanymi, dlatego urządzenia pokroju Raspberry Pi czy też zgodne z Arduino zyskują popularność. Przede wszystkim popularność takich urządzeń wzrosła ze względu na ich niską cenę, ale również dlatego, że prosto się na nie pisze programy (w przypadku Arduino – język zbliżony do C++).

Arduino i moduły bluetooth

Arduino i moduły bluetooth

Dwa lata temu pisałem o tym jak za pomocą Raspberry Pi i modułu przekaźnikowego można sterować oświetleniem w domu, tym razem zaproponuje Wam całą serię projektów z Arduino dzięki którym mam nadzieję, zachęcę Was do eksperymentowania z nim i tworzenia swoich własnych niesamowitych urządzeń.

Co potrzebuję aby rozpocząć przygodę z Arduino?
Ja używam klona Arduino Uno R3 z ATMEGA328P, który jest bardzo tani, a dotychczas nie zdarzyło mi się, żeby jego możliwości były dla mnie niewystarczające.

Arduino Uno

Arduino Uno

Do zaprogramowania płytki z Arduino potrzebujemy oprogramowanie, które można pobrać ze strony producenta.

Zaopatrzyłem się również w moduł przekaźnikowy (taki sam jak w przypadku artykułu o Raspberry Pi), ponieważ dzięki niemu będę mógł sterować dopływem prądu aż do 8 urządzeń (można kupić mniejszy moduł, ale uważam, że w tym wypadku warto mieć zapas na wypadek bardziej wymagających projektów).

Moduł przekaźnikowy

Moduł przekaźnikowy

Nie można zapomnieć również o przewodach, którymi będziemy łączyli kolejne podzespoły do Arduino Uno. Ja wybrałem zestaw takich kabli, które z jednej strony mają wtyczkę męską a z drugiej żeńską, ponieważ dzięki takim przewodom podłączymy do Arduino większość modułów dostępnych na rynku.

To w sumie wystarczy, żeby zacząć przygodę z Arduino, ale nadal nie mamy możliwości sterować urządzeniem w inny sposób niż za pomocą kabla i konsoli szeregowej. Więc warto dokupić jakieś przyciski, może moduł komunikacyjny Bluetooth albo np. czujnik światła.

Moduł Bluetooth LE

Moduł Bluetooth LE

Projekty, które zostaną zrealizowane w ramach serii artykułów o Arduino:

Już niedługo pierwsze projekty, tymczasem czekam na propozycję projektów z wykorzystaniem Arduino, które chcielibyście, żeby pojawiły się na Poradniku Informatyka!

3 thoughts on “Co to jest Arduino i jak rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami?

  1. Pingback: #1 Projekt Arduino - Zapalanie i gaszenie diody led - Poradnik informatyka

  2. Pingback: #2 Projekt Arduino – zapalanie i gaszenie lampki na podstawie danych z czujnika światła - Poradnik informatyka

  3. Pingback: Sterowanie przekaźnikiem za pomocą Raspberry Pi - Poradnik informatyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *