Sterowanie przekaźnikiem za pomocą Raspberry Pi

By | 15 kwietnia 2014

Raspberry Pi jest urządzeniem o ogromnych możliwościach. Wiele osób już odkryło jego potencjał i wykorzystuje w swoich projektach.

Pokażę w jaki sposób można sterować zasilaniem urządzeń za pomocą Raspberry Pi i jakie projekty można zbudować w oparciu o tę wiedzę.

Polecam zapoznać się również z artykułem o Arduino, które ma podobne możliwości do Raspberry Pi, a wymaga dużo mniej wiedzy na temat programowania.

Czym jest przekaźnik?

Przekaźnik jest urządzeniem elektrycznym, który ma za zadanie przekazywać prąd do określonego obwodu elektrycznego, przy określonych warunkach wejściowych. Podanie napięcia zasilania na cewkę przekaźnika spowoduje przełączenie styku. W momencie przełączenia styku słychać charakterystyczne „cyknięcie”. Po zaniku napięcia zasilania styk powraca do pierwotnej pozycji. Więcej Wikipedia.

Moduł przekaźników

Moduł, który ja użyłem możecie znaleźć na stronie ArduinoSolutions.com. Koszt to 35 zł + przesyłka.

Warto również zakupić przewody połączeniowe, ponieważ są stosunkowo niedrogie a świetnie sprawdzają się przy łączeniu modułu z Raspberry.

Schemat

przekaźnik schemat

Schemat działania modułu przekaźników

GND modułu łączymy z jakimkolwiek GND z Raspberry Pi (ja mam podpięte do pinu nr 6). Piny sygnałowe (modułu) łączymy kolejno do GPIO 0 – 7 (Raspberry). VCC (modułu), łączymy z pinem nr 2 (Raspberry). Schemat pinów w Raspberry znajduje się tutaj.

DSC_0018 (Small)

Moduł połączony z Raspberry Pi

Kod programu

Kod możecie znaleźć w moim poprzednim artykule.

Działanie

Gdy już wszystko jest połączone, można uruchomić program i zobaczyć czy moduł reaguje. Jeżeli nie, to warto jeszcze raz przejrzeć wszystkie połączenia. Możliwe, że wpiąłeś kabelek pod nie ten pin.

Jeżeli wszystko działa, to masz już podstawy do tworzenia pierwszych swoich projektów. Po ukończeniu pochwal się nimi w komentarzu.

Aha.. i zamiast żarówki (schemat powyżej), możecie użyć dowolnego urządzenia, którego zasilaniem chcecie sterować za pomocą Raspberry. Przykładowym projektem, który wspaniale wpisuje się w idee urządzeń typu Raspberry Pi, będzie automatyczne nawadnianie.

Kilka ciekawych projektów

One thought on “Sterowanie przekaźnikiem za pomocą Raspberry Pi

  1. Pingback: Co to jest Arduino i jak rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami? - Poradnik informatyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *