5 błędów które popełniają młodzi programiści

By | 19 listopada 2017

Nikt nie jest idealny i zdaję sobie sprawę że nie można od nikogo tego wymagać, jednak mój wpis nie ma za zadanie wyśmiewać się z błędów młodych programistów tylko zwrócić uwagę na błędy, które popełniają. Jest to lista całkowicie subiektywna i prawdopodobnie nie zawiera 99% błędów popełnianych przez programistów, ale akurat z takimi sytuacjami się spotkałem i wiem że po poprawie tych błędów było już dużo lepiej.

  1. Nie używanie breakpointów i nie sprawdzanie wartości zmiennych – nie wiem czy to z lenistwa, czy niewiedzy zauważyłem że nowo zatrudnieni programiści nie używają breakpointów w trakcie pracy nad problematycznym kodem. Rozumiem że niektórych błędów się można domyślić, ale przejście wykonania kodu krok po kroku ułatwia zrozumienie co się dzieje, co oczywiście polecam.
  2. Nie szukanie rozwiązań problemów w internecie – tutaj prawdopodobnie jest to lenistwo, ponieważ łatwiej zapytać kolegę z pracy jak rozwiązać problem niż zacząć szukać na własną rękę, ale polecam jednak spróbować najpierw szukać w google i jeżeli w krótkim czasie nie znajdziesz problemu, spytać współpracownika. Każde pytanie zadane współpracownikowi wybija go z pracy, więc warto ograniczać to tylko do najważniejszych tematów.
  3. Nie proszenie o pomoc lub proszenie o pomoc zbyt częste – tutaj przewija się temat zbyt częstego zadania pytań z poprzedniego punktu, ale również dodałem element nie pytania w ogóle. Rozumiem, że czasami programista nie chce ujawnić swojej niewiedzy, ale wierzcie mi lub nie, niewiedza i tak wyjdzie prędzej czy później. Więc nie bój się pytać jeżeli nie masz już żadnego sensownego pomysłu na rozwiązanie problemu.
  4. Nie przewidywanie nietypowych warunków działania algorytmu – to jest notoryczny problem nowych programistów, ponieważ nie rozwiązali odpowiedniej ilości błędów i nie potrafią ich przewidzieć. Tutaj mogę doradzić tylko jedno, próbuj zepsuć działanie programu na wszelkie sposoby po napisaniu kodu, a jeżeli ktoś wytknął Ci błąd, to podpatrz jak on doszedł do tego że go popełniłeś.
  5. Nie szukanie rozwiązań problemu w projekcie – ten punkt trochę wynika również z nieznajomości projektu w którym się piszę kod. Ale nie można się tak tłumaczyć, ponieważ nawet jeżeli nie znamy projektu w 100% to możemy przynajmniej spróbować poszukać, czy w kodzie któregoś modułu nie ma jakiegoś kawałka kodu który przyda się podczas tworzenia kodu. Ważne jest żeby inni pracownicy również uważali na swój kod i pisali go możliwie uniwersalnie. Zasada jest taka: jeżeli masz napisać jakąś funkcję, która się przyda w wielu miejscach projektu to przemyśl lub zapytaj współpracownika gdzie taki kod powinien się znaleźć. W różnych firmach są różne podejścia i czasami w zależności od zastosowania kodu powinien on znaleźć się w określonym miejscu i w takim momencie musisz pytać bo sam możesz nie dojść do tego jak zrobić to dobrze.

A dla ludzi współpracujących z młodymi programistami polecam code review. Wiem że to brzmi jak strata czasu, ale tylko w ten sposób jesteście w stanie wcześnie wykryć złe nawyki programisty i nauczyć go tego co w waszej firmie jest pożądane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *