Łatwa i darmowa synchronizacja danych między komputerami

By | 4 marca 2018

Lubię posiadać kopię zapasowe swoich danych w wielu miejscach, żeby w przypadku awarii dysku czy też jakiś zdarzeń losowych nie mieć problemu z odzyskiwaniem danych. Dlatego dotychczas używałem chmur plikowych takich jak Dropbox czy OneDrive. Jednak powyżej jakieś ilości składowanych danych w chmurze, trzeba zacząć za takie składowanie danych płacić. Dodatkowy problem, który uważam że jest dość ważny, to to że nie mamy pewności gdzie znajdują się dane i czy ktoś nieuprawniony nie ma do nich dostępu.

Dlatego zacząłem szukać jakiegoś rozwiązania, które miałoby na celu zminimalizować ryzyko utraty danych, działałoby i synchronizowałoby moje dane tylko na moich komputerach i byłoby względnie tanie a najlepiej darmowe.

Takim rozwiązaniem jest Syncthing, który jest multiplatformową aplikacją do wymiany danych między urządzeniami. Nie wymaga kupna serwera, czy zewnętrznego stałego adresu IP i jest całkowicie darmowe.

W moim przypadku akurat to oprogramowanie jest uruchomione na serwerze 24h/7, ale nie jest to konieczne. Wystarczy włączyć komputery, które mają się synchronizować.

Muszę przyznać, że byłem bardzo zaskoczony ilością funkcji zawartych w tym programie. Okazało się, że jest możliwość tak jak w Dropboxie tworzyć historię zmian plików, udostępniać udział tylko do odczytu (co jest bardzo ważne w przypadku gdy nie chcemy żeby ktoś miał możliwość nadpisania pliku), czy też synchronizować dane z komórki.

W celu udostępnienia udziału kolejnemu komputerowi wystarczy wygenerować specjalny kod, który po przesłaniu w formie tekstowej lub QR może zostać synchronizowany na innym komputerze, ale dopiero po akceptacji na komputerze udostępniającym dane.

Oczywiście nie warto 100 procentowo ufać żadnemu oprogramowaniu, dlatego też zalecam jednak wrażliwe dane synchronizować po uprzednim spakowaniu archiwizatorem z odpowiednio trudnym hasłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *